Committees

PROGRAM COMMITTEE 

Antoine Browaeys, France
Anne L’Huillier, Sweden
Ana María Rey, USA
Anatoli Polkovnikov, USA
Anna Sanpera, Spain
Aditi Sen De, India
Bruno Julia, Spain
Christoph Naegerl, Austria
Christophe Salomon, France
Chang Hee Nam, Korea
Cindy Regal, USA
Dmitry Budker, Germany
David Demille, USA
Elena Ostrovskaya, Australia
Francesca Ferlaino, Austria
Gediminas Juzeliunas, Lithuania
Giacomo Roati, Italy
Georgy Shlyapnikov, France
Hidetoshi Katori, Japan
Jakob Reichel, France
Jian Wei Pan, China
Jun Ye, USA
Maciej Lewenstein, Spain
Mikhail Lukin, USA
Michael Tarbutt, England
Martin Zwierlein, USA
Mariana Safronova, USA
Rainer Blatt, Austria
Reinhard Kienberger, Germany
Robert Moszynski, Poland
Robert Schoelkopf, USA
Selim Jochim, Germany
Stefan Kuhr, England
Simon L. Cornish, England
Tilman Pfau, Germany
Veronica Ahufinger, Spain
Vander Bagnato, Brasil
Wu Ming Liu, China
Yoon-Ho Kim, Korea

LOCAL ORGANIZING COMMITTEE

Maciej Lewenstein (chair), ICFO
Verònica Ahufinger (vice-chair), UAB
Bruno Julia-Diaz (vice-chair), UB
Antonio Acin, ICFO
Jens Biegert, ICFO
Jordi Boronat, UPC
Darrick Chang, ICFO
Hugues de Riedmatten, ICFO
Jose Ignacio Latorre, UB
Ferran Mazzanti, UPC
Morgan Mitchell, ICFO
Artur Polls, UB
Anna Sanpera, UAB
Leticia Tarruell, ICFO

INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE 

Ennio Arimondo, Italy
Hans Bachor, Australia
Vanderlei Bagnato, Brazil
Viktor Balykin, Russia
Rainer Blatt, Austria
Immanuel Bloch, Germany
Gretchen Campbell, USA
Donghyun Cho, Korea
Claude Cohen-Tannoudji, France
Robin Côté, USA
Gordon Drake, Canada
Norval Fortson, USA
Philippe Grangier, France
Theodor Hänsch, Germany
Peter Hannaford, Australia
Serge Haroche, France
Ed Hinds, UK
Massimo Inguscio, Italy
Wonho Jhe, Korea
Wolfgang Ketterle, USA
Daniel Kleppner, USA
Michèle Leduc, France
Hélène Perrin, France
William Phillips, USA
Lev Pitaevskii, Russia
Trey Porto, USA
Fujio Shimizu, Japan
Winthrop Smith, USA
Jook Walraven, The Netherlands
David Wineland, USA
Tsutomu Yabuzaki, Japan
Mingsheng Zhan, China